Sposoby na upały – 8 skutecznych porad

Tropikalne temperatury za oknem sprawiają, że kryjąc się przed promieniami słońca szukamy schronienia w swoim domu. Jednak również tutaj duchota i gorąco nie pozwalają normalnie funkcjonować sprawiając, że czujemy się niekomfortowo. Poniżej prezentujemy sposoby na upały pod postacią 8 cennych wskazówek, dzięki którym skutecznie obniżysz temperaturę powietrza w domu, dzięki czemu staną się one dużo mniej uciążliwe!

1. Zamykanie okien w dzień

Podstawową czynnością powinno być zamknięcie okien w celu eliminacji źródeł ciepłego powietrza do pomieszczenia. Gorące powietrze nie znajdując drogi dostania się do środka nie będzie podnosiło temperatury wewnątrz pomieszczenia.


2. Wietrzenie wieczorem i w nocy

Wietrzenie mieszkania powinno następować późnym wieczorem lub w nocy wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz jest zdecydowanie niższa. Wówczas bez przeszkód można otworzyć okna na oścież nawet na całą noc, by rześkie, chłodne powietrze wypełniło całe mieszkanie. Wcześniej należy jednak zabezpieczyć okno przed dostawaniem się do środka insektów.


3. Używanie wentylatorów

Jednym ze sposobów może okazać się wygenerowania “przeciągu” w mieszkaniu. Otworzenie okien po przeciwnych stronach mieszkania może okazać się niewystarczającym rozwiązaniem, ponieważ powietrze przechodzące przez mieszkanie będzie miało wysoką temperaturę i w żaden sposób nie przyniesie ulgi osobom przebywającym wewnątrz.

Rozwiązaniem, które sprawi, że poczujemy różnicę może okazać się zastosowanie wiatraka. “Przeciąg” uzyskamy poprzez ustawienie kilku wiatraków w różnych miejscach domu. Temperatura w pomieszczeniu co prawda nie ulegnie obniżeniu, jednak komfort przebywania w mieszkaniu będzie zdecydowanie wyższy.


4. Zasłonięcie okien

W trakcie wysokich temperatur zalecane jest zacienienie mieszkania poprzez zasłonięcie okien, tym samym ograniczając dostęp promieni słonecznych do pomieszczenia. Najskuteczniejsze okazują się być rolety zewnętrzne, które odbijają promienie słoneczne, zarazem pozwalając na uzyskanie mniejszej temperatury powietrza nawet o kilka stopni.

Dobrym pomysłem jest także zamontowanie rolet wewnętrznych odbijających promienie słoneczne oraz pochłaniające promieniowanie. Alternatywą dla nich mogą okazać się również jasne zasłony oraz żaluzje.


5. Ograniczenie gotowania

Wysokie temperatury znacząco zmniejszają nasz apetyt, zatem dobrym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z korzystania z kuchenki lub piekarnika, które w trakcie użytkowania zdecydowanie podnoszą temperaturę powietrza. Gorące, ciężkostrawne potrawy lepiej zastąpić lżejszymi posiłkami typu sałatki, chłodniki lub owocowe koktajle, które sprawią, że nasze samopoczucie będzie dużo lepsze.


6. Wyłączenie urządzeń elektrycznych

Warto odłączyć od prądu wszelkie urządzenia elektryczne, których praca w danym momencie nie jest niezbędna. Emitują one dodatkowe ciepło do pomieszczenia niepotrzebnie podnosząc temperaturę w mieszkaniu. Głównymi urządzeniami wytwarzającymi ciepło są komputer, kuchenka mikrofalowa, telewizor, oświetlenie lub suszarka do włosów. 


7. Pojemnik z zimną wodą

Alternatywną opcją jest ustawienie pojemnika z zimną wodą w pomieszczeniu i wykorzystanie efektu ewaporacji (parowania) wody. Sposób ten pozwala obniżyć temperaturę w powietrzu, a ponadto nawilża powietrze.


8. Włączenie klimatyzacji

Sposoby na upały mogą być różne, jednak najskuteczniejszym z nich okazuje się być klimatyzacja. Daje ona natychmiastowe uczucie chłodu oraz daje możliwość uzyskania określonej przez nas temperatury. Za najskuteczniejsze uważane są klimatyzatory typu SPLIT, lecz ich cena oraz konieczność montażu sprawia, że nie sprawdzą się one we wszystkich typach budynku. 

Doskonałą alternatywą okazuje się być klimatyzator przenośny, którego mobilny charakter pozwala użytkować go w dowolnym pomieszczeniu, w zależności od bieżących upodobań. Ponadto jego cena oraz uniwersalność sprawiają, że znajduje on dużo szersze grono odbiorców pragnących rozwiązać problem zbyt wysokich temperatur w swoim domu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *