Rura klimatyzatora- sposoby wyprowadzania

Decydując się na zakup klimatyzatora przenośnego, musimy liczyć się z koniecznością, że rura klimatyzatora musi zostać wyprowadzona na zewnątrz. Za jej pośrednictwem ogrzane powietrze opuszcza pomieszczenie, pozwalając na wypełnienie wnętrza chłodnym, przyjemnym powietrzem.

Najgorszym pomysłem, jaki można wdrożyć, jest zwykłe wystawienie rury przez uchylone okno lub drzwi balkonowe. Ogrzane powietrze będzie stale dostawało się z powrotem do pomieszczenia, znacznie zmniejszając efektywność pracy klimatyzatora.

Zatem w jaki sposób możemy zamocować rurę wyrzutową, aby ciepłe powietrze nie dostawało się z powrotem do wnętrza pomieszczenia? Mamy do wyboru 3 sprawdzone sposoby:

– otwór w ściane,

– uszczelka okienna,

– rama TermoBlock PRO


Otwór w ścianie

Stanowi najbardziej inwazyjny sposób, w jaki rura klimatyzatora może zostać wyprowadzona na zewnątrz. Wykonanie odpowiedniego otworu w ścianie może być zajęciem czasochłonnym, ponadto wiążącym się z posiadaniem odpowiednich ku temu narzędzi. Rozwiązanie te nie zawsze będzie możliwym do zastosowania w przypadku, kiedy nie jesteśmy właścicielami budynku lub też niedopuszczalna jest ingerencja w wygląd elewacji budynku.

Dodatkowo decydując się na zakup klimatyzatora przenośnego, mamy możliwość dowolnego transportowania go do różnych pomieszczeń, natomiast wykonanie trwałego otworu wylotowego na rurę, wymusza na nas użytkowanie urządzenia jedynie w określonym pomieszczeniu. Ponadto po zakończeniu sezonu letniego musimy się liczyć z koniecznością szczelnego zabezpieczenia otworu wylotowego.

ZaletyWady
+ estetyczny wygląd po obrobieniu– inwazyjny sposób montażu
– ingerencja w wygląd elewacji
– konieczność zabezpieczenia otworu po sezonie
– wymuszenie statycznego charakteru urządzenia

Uszczelka okienna

Kolejnym rozwiązaniem jest wyposażenie się w materiałową uszczelkę okienną mocowaną do ramy okna za pomocą przyklejanych rzepów

uszczelka-okienna-airstop
uszczelka-okienna-airstop-klimatyzatory

Rozwiązanie te nie jest co prawda tak skuteczne jak wypuszczenie rury przez otwór w ścianie lub ramę TermoBlock PRO, jednak jest zdecydowanie najszybsze i najkorzystniejsze cenowo. Montaż uszczelki jest stosunkowo prosty, i możliwy do zastosowania w różnych rodzajach okien. Sprawdzi się zarówno w przypadku tradycyjnie otwieranych okien, jak i okien na poddaszu, mających oś obrotu w górnej krawędzi ramy. 

Za pomocą rozsuwanego zamka błyskawicznego w dowolnym momencie istnieje możliwość przewietrzenia pomieszczenia oraz montażu rur o różnych średnicach i kształtach końcówki wylotowej.

ZaletyWady
+ szybkość montażu,– mniejsza skuteczność,
+ niska cena– wygląd,
+ możliwość wietrzenia bez konieczności demontażu,
+ uniwersalność zastosowania

Rama okienna

Ostatnim sposobem montażu rury do klimatyzatora jest montaż w specjalnej ramie okiennej, wykonywanej na zamówienie. Zamocowana do ramy okiennej zapewnia doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Natomiast jej cechą charakterystyczną jest specjalnie wycięty otwór, w którym mocuje się końcówkę rury wylotowej pozwalając na swobodne odprowadzanie ogrzanego powietrza. 

rama-okienna-termoblock

Prócz swojej prostoty i szybkości zastosowania, rozwiązanie te jest również niesłychanie wygodne. Można pokusić się o takie stwierdzenie ponieważ rama okienna nie wymaga każdorazowego demontażu po zakończeniu pracy urządzenia. Jednocześnie koszt zakupu ramy będzie wyższy, aniżeli w przypadku uszczelki okiennej, lecz w zamian otrzymujemy zdecydowanie wyższy komfort oraz estetykę. 

Aktualnie niewiele firm oferuje tego typu rozwiązania, a czas realizacji zamówienia może być wydłużony w okresach największych upałów. Dlatego też decydując się na montaż ramy okiennej w swoim domu, warto wziąć to pod uwagę już teraz.

ZaletyWady
+ doskonała izolacja termiczna i akustyczna,– wyższa cena
+ prostota i szybkość montażu,
+ brak konieczności każdorazowego demontażu,
+ estetyczny wygląd,

Poniżej prezentujemy przykładowy materiał wideo przedstawiający sposób montażu ramy okiennej

Który sposób jest najlepszy?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Wszystko uzależnione jest od charakterystyki oraz częstotliwości użytkowania klimatyzatora.

Najekonomiczniejszym rozwiązaniem, a zarazem najbardziej rozpowszechnionym wydaje się być zastosowanie materiałowej uszczelki okiennej. Dzięki niej użytkownik z pewnością zapewni sobie znaczącą poprawę komfortu termicznego w pomieszczeniu bez konieczności remontów i wycinania otworów w ścianie.

Natomiast równie bezinwazyjnym, a zarazem najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wybór ramy okiennej TermoBlock PRO. Dzięki temu rura klimatyzatora może swobodnie odprowadzać ogrzane powietrze przy jednoczesnym zachowaniu standardów estetyki i szeroko pojętej wygody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *