VACO Arrifana VAC12W

VACO Arrifana VAC12W – recenzja


Klimatyzator przenosny Vaco VAC12W WiFi

Klimatyzator przenośny VACO Arrifana VAC12W

Klimatyzator Vaco Arrifana VAC12W to mocniejsza wersja modelu VAC0909. Patrząc na wspomniany model, również można spodziewać się solidnego, w pełni funkcjonalnego modelu, który podobnie jak poprzednik znajdzie wielu sympatyków.

Producent wyposażył urządzenie w jednostkę o mocy 3,2 kW, która skutecznie obniży temperaturę w pomieszczeniu o powierzchni nie przekraczającej 34m2. Tym samym klimatyzator idealnie nada się do salonów, pokojów, gabinetów czy kancelarii.

Urządzenie wykonano z wysokiej jakości, dobrze spasowanego plastiku, który nie trzeszczy i nie skrzypi podczas przemieszczania urządzenia. Sam transport jest zdecydowanie ułatwiony dzięki zamontowanym obrotowym nóżkom. Jeżeli jednak konieczne jest przemieszczenie urządzenia na dalszą odległość, bez przeszkód przestawimy je w inne miejsce korzystając z uchwytów w bocznej części obudowy.

Na froncie białej obudowy znajduje się przejrzysty i doskonale widoczny nawet z dalszej odległości niebieski, cyfrowy wyświetlacz.

Sama kratka nawiewu znajduje się pod ruchomą klapką, która samoczynnie podnosi się podczas uruchamiania urządzenia, rozprowadzając powietrze po pomieszczeniu.  Natomiast jej zamknięcie następuje samoczynnie po wyłączeniu urządzenia.

Od jego pobratymca odróżnia go brak trybu ogrzewania na wyposażeniu. Producent postanowił poprawić parametry chodzenia kosztem opcji generowania ciepłego powietrza. Jednak nie powinno odstraszyć osób nabywających klimatyzator głównie na sezon letni, w celu walki z wysokimi temperaturami, a ten radzi sobie z nimi fantastycznie.

Wydajność klimatyzatora VACO Arrifana VAC12W

Skuteczność i co najważniejsze szybkość chłodzenia powietrza w pomieszczeniu to zasługa mocy urządzenia, która wynosi 3,2 kW i jest w stanie wygenerować przepływ powietrza przez klimatyzator z wydajnością 300m3 przez godzinę pracy urządzenia. Urządzenie pracuje dosyć cicho, co za tym idzie nie będzie rozpraszało w trakcie pracy lub odpoczynku.

Dzięki trybowi chłodzenia, temperatura możliwa do uzyskania mieści się w zakresie od 18 do 32 stopni Celsjusza z dokładnością do jednego stopnia.

Dodatkowym atutem urządzenia jest tryb osuszania powietrza pozwalający na znaczne zmniejszenie jego wilgotności. Wydajność osuszania wynosi około 36l na dobę, co sprawia, że zdecydowanie można go polecić jako alternatywa dla niektórych osuszaczy oferowanych na rynku.

Koszt pracy urządzenia

Klimatyzator śmiało można zaliczyć do grona urządzeń cechujących się energooszczędnością. Szacowany godzinny koszt pracy urządzenia oscyluje w granicach 0,64 zł, co nie jest wygórowanym wynikiem w zamian za korzyści, które otrzymuje użytkownik.

Dodatkowe tryby działania VACO Arrifana VAC12W

Czy decydując się na zakup klimatyzatora jesteśmy skazani na użytkowanie go wyłącznie w sytuacjach, gdy temperatura na zewnątrz osiąga niebotyczne wartości?  Nie koniecznie.

Wraz z rozwojem technologii producenci zrozumieli, że uniwersalność zaczyna odgrywać coraz większą rolę, a klienci płacąc często niemałe pieniądze za urządzenie oczekują, że spełni ono pokładane w nim oczekiwania. Dlatego też wyposażyli urządzenie w następujące funkcje:

 • chłodzenia – jego działanie umożliwia skuteczne obniżenie temperatury w pomieszczeniu w zakresie od 18 do 32 stopni Celsjusza. Optymalna temperatura do pracy oscyluje w granicach od 21 do 24 stopni Celsjusza. Taka temperatura w upalne dni przynosi ulgę, zwiększa naszą produktywność w pracy oraz zapewnia komfort odpoczynku, bez uciążliwych kropel potu spływających po czole. 
 • osuszanie – klimatyzator wyposażono również w tryb osuszania powietrza, co daje możliwość kontrolowania poziomu jego wilgotności. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu nie daje uczucia „duszności” oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni na ścianach, oraz rozwijania się szkodliwych drobnoustrojów i bakterii. 
 • cyrkulacja powietrza – kiedy temperatura powietrza w pomieszczeniu osiągnie odpowiedni poziom, urządzenie będzie działać na zasadzie wiatraka, tzn. będzie generować jedynie przyjemny „ruch” powietrza bez zmiany jego temperatury, znacząco zwiększając komfort przebywania w pomieszczeniu.

Głośność pracy urządzenia

Urządzenie jest również jednym z najciszej pracujących na rynku w swojej kategorii. Klimatyzator podczas normalnej pracy emituje jedynie ok. 54 dB, co jest porównywalne z szumem panującym w biurach. Dźwięk ten w żaden sposób nie zakłóca normalnej pracy, nie rozprasza, ani nie przeszkadza w odpoczynku. 

Brak konieczności okresowego nabijania czynnika

VACO Arrifana VAC12W z całą pewnością można uznać za urządzenie z kategorii ekologicznych. Za szybkie, a co najważniejsze efektywne ochładzanie pomieszczenia odpowiada nowoczesny system wymienników ciepła wzbogacony o czynnik roboczy R290 – który cechuje ekologiczny charakter i bezpieczeństwo użytkowania. Szczelny obieg zamknięty sprawia, że czynnik roboczy nie ulatnia się, tym samym nie ma konieczności „nabijania” klimatyzacji przed sezonem.

Oczywiście nie trzeba wspominać o takich funkcjach jak 4 tryby szybkości pracy wentylatora czy 24 godzinny timer, ponieważ w urządzeniu tej klasy opcje te są standardem.

Sterowanie za pomocą Wi-Fi

Producent wyposażył urządzenie w różne opcje sterowania urządzeniem. Dla zwolenników mobilnych rozwiązań przygotowano opcje sterowania pracą urządzenia za pomocą aplikacji na smartfona, który po sparowaniu z klimatyzatorem za pośrednictwem sieci Wi-Fi staje się panelem sterującym. Ponadto aplikacja oferuje opcję sterowania głosowego, co stanowi dodatkowy atut.

Dla mniej wymagających pod tym względem użytkowników przewidziano bardziej tradycyjne metody sterowania, a mianowicie za pomocą dołączonego do zestawu wielofunkcyjnego pilota oraz za pomocą panelu sterowania zamieszczonego na urządzeniu.

Sposoby montażu rury wyrzutowej w VACO Arrifana VAC12W

W tym momencie powstaje pytanie, w jaki sposób wprowadzić rurę wylotową z pomieszczenia, jednocześnie nie otwierając okien i nie narażając się na ponowne podniesienie temperatury w pomieszczeniu? Metody są trzy.

Warto przejrzeć oferty sprzedawców oferujących niżej opisane rozwiązania, gdyż mogą one znacząco podnieść komfort użytkowania urządzenia.

Otwór w ścianie

Można wykuć w ścianie otwór na rurę wylotową klimatyzatora i zamontować ją w danym miejscu. Jednak niesie to za sobą oczywiste wady w postaci dość inwazyjnej operacji oraz braku mobilności.

Rama okienna

Drugie rozwiązanie jest dużo mniej skomplikowane i szybsze. Wystarczy wyposażyć się w specjalną wpinaną ramę okienną z przygotowanym otworem na rurę wylotową. Po ustawieniu klimatyzatora wewnątrz pomieszczenia wystarczy umocować rurę w otworze zamocowanej ramy i uruchomić urządzenie. Rama nie przepuszcza temperatury z zewnątrz oraz nie wymaga demontażu po każdorazowym użyciu. Po odłączeniu rury klimatyzatora można spokojnie zamknąć okno bez obawy o uszkodzenie ramy. 

Uszczelka okienna

Wiele sprzedawców oferuje dedykowaną uszczelkę okienną/rękaw, który jest montowany do okna za pomocą dołączonych do zestawu rzepów. Jest to jedno z tańszych rozwiązań, ale nie koniecznie wygodne.

Podsumowanie – Czy warto kupić VACO Arrifana VAC12W?

Klimatyzator jest godnym polecenia urządzeniem, który z pewnością w skuteczny sposób pomoże w walce z wysokimi temperaturami w porze letniej, a co najważniejsze – szybko obniży temperaturę w pomieszczeniu.

Za jego kupnem zdecydowanie przemawia efektywność chłodzenia oraz bardzo dobra relacja jakości do ceny. Natomiast do jego minusów należy zaliczyć brak opcji grzania, przez co może to zniechęcić do zakupu osoby poszukujące urządzenia o jak największym zakresie działania.

Podsumowując, w tym pułapie cenowym klimatyzator VACO Arrifana z pewnością będzie trafnym wyborem, odwdzięczając się nabywcy skutecznością i bezawaryjnym działaniem.

Ze względu na fakt, że stoimy u progu sezonu letniego i już niedługo temperatura osiągnie górne wartości, warto wykazać się przezornością już teraz i zaopatrzyć się w klimatyzator. W przeciwnym razie może się okazać, że w najgorętszy okres hurtownie wyprzedadzą swoje zasoby. 

ZALETY


 • doskonała relacja jakość-cena
 • nowoczesny design
 • cicha praca
 • tani w użytkowaniu
 • sterowanie za pomocą sieci Wi-Fi i sterowanie głosowe
 • 2-letnia gwarancja

WADY


 • brak funkcji grzania
 • nieprzystosowany do pracy na zewnątrz pomieszczenia

Dane techniczne

ProducentVACO
Zasilanie230 V
ModelArrifana VAC12W
Maks. powierzchnia chłodzeniado 34 m2
Tryb chłodzeniaTak
Tryb ogrzewaniaNie
Tryb cyrkulacjiTak
Wydajność osuszaniado 36l na dobę
Zakres reg. temp. (chłodzenie)od 18°C do 32°C
Przepływ powietrza300 m3/h
Możliwość podłączenia panelu ControboxNie
Sterowanie Wi-FiTak
Maks. zużycie energii – chłodzenie1,2 kW
Wydajność chłodnicza3,2 kW
SEER/SCOP2,6
Klasa energetycznaA
Koszt 1h pracyokoło 0,64 zł
Poziom głoścności pracy54 dB
Rodzaj czynnikaR290
Pilot w zestawieTak
Wymiary (wys. / szer. / gł.)87 / 49,5 / 40,5 cm
Waga31 kg
Długość rury1,5 m
Średnica rury13 cm
Gwarancja 24 miesiące

Aktualna cena urządzenia


SPRAWDŹ W CENEO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *