EBERG QUBO Q40HD

Klimatyzator EBERG QUBO Q40HD – recenzja


Klimatyzator przenosny Eberg Qubo Q40HD

Klimatyzator przenośny Eberg QUBO Q40HD

Firma Eberg jest firmą tworzącą produkty służące do poprawiania warunków klimatycznych w pomieszczeniach oraz uzdatniania powietrza. W swojej flocie posiada model klimatyzatora Eberg QUBO Q40HD PRO, dysponujący największą mocą spośród wszystkich będących dostępnych w ofercie firmy, wynoszącą 4,1 kW.

Klimatyzator oferuje użytkownikowi opcję chłodzenia, która w szybki sposób odczuwalnie obniży temperaturę panującą w pomieszczeniu. Podobnie jak inne urządzenia tej klasy oferuje dodatkowe opcje grzania, osuszania oraz wentylacji.

Wydajność klimatyzatora Eberg QUBO Q40HD

Producent deklaruje efektywne chłodzenie pomieszczeń o powierzchni do 50m2. To powierzchnia wystarczająca do obniżenia temperatury w większości salonów czy biur oraz innych pomieszczeń, w których spędza się najwięcej czasu. 

Zakres możliwej do uzyskania temperatury wynosi od 16 do 31 stopni Celsjusza zarówno w trybie chłodzenia jak i grzania. Aby uzyskać taką temperaturę należy pamiętać o eliminacji źródeł dochodzenia gorącego/zimnego powietrza z zewnątrz, np. poprzez otwarte okna i drzwi.

Eberg QUBO Q40HD wyposażono w tryb osuszania powietrza, przy pomocy którego obniżymy jego wilgotność. Producent deklaruje wydajność osuszania na poziomie od 50-70l/24h. Wynik ten plasuje go w ścisłej czołówce pod względem efektywności działania trybu osuszania spośród wszystkich dostępnych na rynku. Producent jednocześnie zaznacza, że nie rekomenduje umieszczania urządzenia w pomieszczeniach o dużej wilgotności typu pralnie czy łazienki. Zatem jego możliwości ustawienia są ograniczone, lecz w pomieszczeniach typu salony czy sypialnie doskonale spełni swoją rolę. 

Koszt pracy urządzenia

Urządzenie posiada klasę energetyczną A++, co sprawia, że koszty jego działania nie będą wygórowane. W zależności od intensywności użytkowania będą one ulegały wahaniom, lecz z pewnością nawet przy dość intensywnym użytkowaniu nie wydrenują one wnętrza naszego portfela.

Dodatkowe tryby pracy

Czy decydując się na zakup klimatyzatora jesteśmy skazani na użytkowanie go wyłącznie w sytuacjach, gdy temperatura na zewnątrz osiąga niebotyczne wartości?  Nie koniecznie. Wraz z rozwojem technologii producenci zrozumieli, że uniwersalność zaczyna odgrywać coraz większą rolę, a klienci płacąc często niemałe pieniądze za urządzenie oczekują, że spełni ono pokładane w nim oczekiwania.

4 funkcje w jednym urządzeniu!

 • chłodzenia – jego działanie umożliwia skuteczne obniżenie temperatury w pomieszczeniu w zakresie od 16 do 31 stopni Celsjusza. Optymalna temperatura do pracy oscyluje w granicach od 21 do 24 stopni Celsjusza. Taka temperatura w upalne dni przynosi ulgę, zwiększa naszą produktywność w pracy oraz zapewnia komfort odpoczynku, bez uciążliwych kropel potu spływających po czole. 
 • ogrzewanie – klimatyzator wyposażono w tryb grzewczy, co nie jest spotykane we wszystkich modelach dostępnych na rynku. Jego zasada działania jest podobna do działania pomp ciepła. Dlatego też stanowi doskonałą, a przede wszystkim znacznie tańsza alternatywę, dla grzejników elektrycznych,
 • osuszanie – klimatyzator wyposażono również w tryb osuszania powietrza, co daje możliwość kontrolowania poziomu jego wilgotności. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu nie daje uczucia „duszności” oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni na ścianach, oraz rozwijania się szkodliwych drobnoustrojów i bakterii. 
 • cyrkulacja powietrza – kiedy temperatura powietrza w pomieszczeniu osiągnie odpowiedni poziom, urządzenie będzie działać na zasadzie wiatraka, tzn. będzie generować jedynie przyjemny „ruch” powietrza bez zmiany jego temperatury, znacząco zwiększając komfort przebywania w pomieszczeniu,

Głośność pracy EBERG QUBO Q40HD

Urządzenie w trakcie pracy generuje hałas o natężeniu ok. 65 dB, co czyni go słyszalnym dla ucha, lecz nie jest to dźwięk, który przeszkadzałby w pracy lub rozpraszał i odwracał uwagę.

Brak konieczności okresowego nabijania czynnika

Klimatyzator EBERG QUBO Q40HD efektywnie ochładza pomieszczenia dzięki nowoczesnemu systemowi wymienników ciepła wzbogaconemu o czynnik roboczy R290 – który cechuje ekologiczny charakter i bezpieczeństwo użytkowania. Szczelny obieg zamknięty sprawia, że czynnik roboczy nie ulatnia się, tym samym nie ma konieczności „nabijania” klimatyzacji przed sezonem.

Oczywiście nie trzeba wspominać o takich funkcjach jak 4 tryby szybkości pracy wentylatora czy 24 godzinny timer, ponieważ w urządzeniu tej klasy opcje te są standardem.

Zastosowanie 

Jednak gdyby ktoś był wyjątkowo wyczulony na obce dźwięki w swoim domu, bądź nie życzy sobie zabierania cennego miejsca przez urządzenie, producent znalazł pomysłowe rozwiązanie. 

Na czym ono polega? Istnieje możliwość umieszczenia urządzenia na zewnątrz pomieszczenia, np. na balkonie. Następnie za pomocą rury bezpośrednio do pomieszczenia doprowadzane jest schłodzone powietrze, znacząco obniżając jego temperaturę. Klimatyzator posiada stopień ochrony IP24 co oznacza, że bez obaw można umieszczać go na zadaszonych balkonach i tarasach domów i mieszkań.

Producent w instrukcji obsługi zaznacza, że nie powinno się wystawiać urządzenia do pracy na pełnym słońcu, w temperaturze przekraczającej 35 stopni Celsjusza, ponieważ grozi to przegrzaniem urządzenia lub wyblaknięciem koloru obudowy. Zatem podczas największych upałów urządzenie niestety będzie musiało znajdować się w pomieszczeniu. 

Natomiast w trybie ogrzewania, kiedy urządzenie stoi na zewnątrz, dopuszczalna temperatura otoczenia może oscylować w granicach od 7 do 23 stopni Celsjusza, zatem w chłodniejsze wieczory zalecane jest zabranie urządzenia do domu.

Sterowanie klimatyzatorem Eberg QUBO Q40HD

Sterowanie odbywa się przy pomocy dołączonego do zestawu multifunkcjonalnego pilota zdalnego sterowania lub tradycyjnego panelu sterowania umieszczonego na obudowie klimatyzatora. 

W przypadku umieszczenia urządzenia na zewnątrz pomieszczenia, ustawienie komfortowej temperatury w pomieszczeniu będzie znacznie utrudnione z racji czujnika temperatury umieszczonego w obudowie urządzenia. Ze względu na odczytywanie wysokiej temperatury na zewnątrz, klimatyzator automatycznie obniży temperaturę powietrza wdmuchiwanego do pomieszczenia, często znacznie poniżej aniżeli ta docelowo ustawiona, powodując nieprzyjemny chłód. 

Sposoby montażu rury wyrzutowej

W tym momencie powstaje pytanie, w jaki sposób wprowadzić rurę wlotową do pomieszczenia, aby rozprowadzać chłód po pomieszczeniu, jednocześnie nie otwierając okien i nie narażając się na ponowne podniesienie temperatury w pomieszczeniu? Metody są trzy.

Warto przejrzeć oferty sprzedawców oferujących niżej opisane rozwiązania, gdyż mogą one znacząco podnieść komfort użytkowania urządzenia.

Otwór w ścianie

Można wykuć w ścianie otwór na rurę wlotową klimatyzatora i zamontować ją w danym miejscu. Jednak niesie to za sobą oczywiste wady w postaci dość inwazyjnej operacji oraz braku mobilności.

Rama okienna

Drugie rozwiązanie jest dużo mniej skomplikowane i szybsze. Wystarczy wyposażyć się w specjalną wpinaną ramę okienną z przygotowanym otworem na rurę wlotową. Po ustawieniu klimatyzatora na zewnątrz wystarczy umocować rurę w otworze zamocowanej ramy i uruchomić urządzenie. Rama nie przepuszcza temperatury z zewnątrz oraz nie wymaga demontażu po każdorazowym użyciu. Po odłączeniu rury klimatyzatora można spokojnie zamknąć okno bez obawy o uszkodzenie ramy. 

Uszczelka okienna

Wiele sprzedawców oferuje dedykowaną uszczelkę okienną/rękaw, który jest montowany do okna za pomocą dołączonych do zestawu rzepów. Jest to jedno z tańszych rozwiązań, ale nie koniecznie wygodne.

Gwarancja

Producent oferuje zróżnicowaną długość opieki gwarancyjnej w zależności od rodzaju podmiotu. Dla użytkowników detalicznych wynosi ona 2 lata, natomiast – co jest zaskoczeniem – dla firm wynosi ona tylko 1 rok. Być może producent jest świadom, że w firmach urządzenie będzie użytkowane bardziej intensywnie, aniżeli w prywatnych domach i z tego tytułu jego żywotność może być zdecydowanie krótsza.

Podsumowanie – Czy warto kupić klimatyzator Eberg QUBO Q40HD?

Firma Eberg wypuszczając na rynek model QuboQ40HD sprawiła, że kupujący za rozsądną cenę mogą zakupić sprzęt, który zdecydowanie poprawi ich komfort pracy i odpoczynku nawet w najbardziej upalne dni. Parametry urządzenia sprawiają, że użytkownik ma prawo oczekiwać sprawnego i efektywnego działania. Wydajny tryb osuszania z powodzeniem zastąpi niejeden dedykowany osuszacz znajdujący się na rynku.

Natomiast ograniczone metody sterowania urządzeniem, obostrzenia dotyczące pracy w odpowiednich warunkach sprawiają, że użytkownik czuje pewien niedosyt, i nie zawsze wie, czy warunki do jego użytkowania są odpowiednie i nie spowodują zawinionej awarii urządzenia.

Największym mankamentem jest dyskryminacja firm, których zakupione produkty obowiązuje jedynie roczna gwarancja. W razie niezawinionej awarii urządzenia są one zmuszone do pokrywania kosztów naprawy z własnej kieszeni. Przed zakupem należałoby się zastanowić, czy aby na pewno niższa cena jest zawsze kryterium, które powinno przeważać szalę decyzji o zakupie danego urządzenia, zwłaszcza wtedy, gdy kupujemy urządzenie z zamiarem jego codziennego i intensywnego użytkowania. Na rynku dostępne są oferty firm, które oferują 3-letnią gwarancję również dla przedsiębiorstw, co znacznie zwiększa psychiczny komfort użytkowania urządzenia. 

Zasadniczym pytaniem podczas zakupu jest to, czy dany sprzęt ma być potraktowany jako inwestycja w komfort czy jako równie użyteczny, lecz sezonowy dodatek? Na to pytanie każdy z nas musi odpowiedzieć sam.

ZALETY


 • duża moc urządzenia
 • 4 tryby pracy
 • wydajny osuszacz
 • możliwość montażu na zewnątrz pomieszczenia
 • mutifunkcyjny pilot

WADY


 • brak możliwości sterowania urządzeniem za pomocą sieci Wi-Fi
 • brak możliwości regulacji temperatury w pomieszczeniu, gdy jest na zewnątrz
 • ograniczone warunki pracy
 • krótki przewód zasilający
 • rok gwarancji dla firm

Dane techniczne

ProducentEBERG
Zasilanie230 V
ModelQUBO Q40HD
Maks. powierzchnia chłodzeniado 50 m2
Tryb chłodzeniaTak
Tryb ogrzewaniaTak
Tryb cyrkulacjiTak
Wydajność osuszaniado 50-70 l na dobę
Zakres reg. temp. (chłodzenie)od 16°C do 31°C
Zakres reg. temp. (ogrzewanie)od 16°C do 31°C
Możliwość podłączenia panelu zewnętrznego panelu sterującegoNie
Sterowanie Wi-FiNie
Maks. zużycie energii – chłodzenie1,7 kW
Maks. zużycie energii – ogrzewanie1,6 kW
SEER/SCOP2,65 / 2,3
Klasa energetycznaA++
Poziom głoścności pracy65 dB
Stopień ochronyIPX4
Rodzaj czynnikaR290A
Pilot w zestawieTak
Wymiary (wys. / szer. / gł.)76 / 30 / 53 cm
Waga30,5 kg
Długość rury1,5 m
Średnica rury15 cm
Gwarancja 24 miesiące (12 dla firm)

Aktualna cena urządzenia


SPRAWDŹ W CENEO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *