BLAUPUNKT Moby Blue S 09E

BLAUPUNKT Moby Blue S 09E – recenzja


Klimatyzator przenosny Blaupunkt Moby Blue S 09E

Klimatyzator przenośny BLAUPUNKT Moby Blue S 09E

Recenzowanym produktem jest klimatyzator przenośny BLAUPUNKT Moby Blue S 09E – słynnej niemieckiej firmy, która początki swojej działalności datuje na 1924 rok. Wówczas produkcja obejmowała jedynie słuchawki i odbiorniki kryształkowe. Przez lata firma była kojarzona głównie z produkcją radiów samochodowych, wypracowując sobie pozycję lidera. Na przestrzeni lat wzbogaciła swoją ofertę o produkcję urządzeń m.in. RTV.  Jednak ta legendarna firma nie spoczywa na laurach- aktywnie poszukuje nowych możliwości rozwoju, wypuszczając na rynek całą serię klimatyzatorów pod nazwą Moby Blue. Zgodnie z tradycją, firma Blaupunkt zadbała o najwyższą jakość swoich produktów, stanowiąc godną konkurencję dla firm specjalizujących się w tej branży produktowej.

Na pierwszy rzut oka widać, że klimatyzator został wykonany przez firmę niemiecką- jest solidny, prosty w obsłudze, a co najważniejsze – funkcjonalny. Moc urządzenia jest równa 2,8 kW– prezentowany model dysponuje najmniejszą mocą z rodziny klimatyzatorów Moby Blue.Solidnie wykonaną, białą obudowę zdobi jasny wyświetlacz, na którym wyświetlana jest ustawiona temperatura. Urządzenie mimo swojej masy ok. 30 kg jest mało uciążliwe w transporcie za sprawą zamontowanych obrotowych nóżek.

Klimatyzator wyposażono w 3 tryby pracy: chłodzenie, osuszanie oraz cyrkulacja powietrza. Jego podstawową i zasadniczą cechą, która odróżnia go od pozostałych klimatyzatorów Moby Blue, to brak funkcji grzewczej.

Poniżej przedstawiamy wszystkie klimatyzatory z serii Moby Blue:

Model Wydajność chłodzenia Moc urządzenia Sterowanie Wi Fi Kolor obudowy Koszt 1h pracy
S09E do 28m2 2,6 kW NIE BIAŁA 0,54 zł
S1111E do 30m2 3,2 kW NIE BIAŁA 0,68 zł
S1111T do 30m2 3,2 kW TAK BIAŁA 0,68 zł
S1111TB do 30m2 3,2 kW TAK CZARNA 0,68 zł

Wydajność klimatyzatora BLAUPUNKT Moby Blue S 09E

Podstawową cechą, którą powinniśmy się kierować przy wyborze klimatyzatora jest jego efektywność. Jak pod tym względem wypada BLAUPUNKT Moby Blue S 09E? Zupełnie przyzwoicie. Producent deklaruje efektywne chłodzenie pomieszczeń o powierzchni do 28m2, co w zupełności wystarczy do obniżenia temperatury w większości salonów, gabinetów czy pokojów.

Natomiast sama wydajność trybu osuszania powietrza wynosi ok. 28,8l na dobę, podobnie jak w pozostałych klimatyzatorach z tej serii, co sprawia, że można określić je mianem wielofunkcyjnych, mogących zastąpić niektóre dedykowane osuszacze dostępne na rynku.

Aby zapewnić jak najefektywniejsze działanie urządzenia należy zaznaczyć, wcześniej trzeba wyeliminować inne potencjalne źródła emisji ciepłego powietrza do pomieszczenia, tj. pozamykać okna i drzwi. Dzięki temu efekt działania urządzenia będzie odczuwalny w zdecydowanie krótszym czasie.

Koszt pracy urządzenia BLAUPUNKT Moby Blue S 09E

Spośród urządzeń z rodziny Moby Blue, godzinny koszt użytkowania urządzenia jest najniższy – szacuje się go na ok. 0,54 zł, co sprawia, że należy go zaliczyć do jednego z najoszczędniejszych klimatyzatorów dostępnych na rynku. 

Dodatkowe tryby pracy

Czy decydując się na zakup klimatyzatora jesteśmy skazani na użytkowanie go wyłącznie w sytuacjach, gdy temperatura na zewnątrz osiąga niebotyczne wartości?  Nie koniecznie. Wraz z rozwojem technologii producenci zrozumieli, że uniwersalność zaczyna odgrywać coraz większą rolę, a klienci płacąc często niemałe pieniądze za urządzenie oczekują, że spełni ono pokładane w nim oczekiwania. Dlatego też BLAUPUNKT Moby Blue S 09E na wyposażeniu posiada następujące funkcje:

  • chłodzenia – jego działanie umożliwia skuteczne obniżenie temperatury w pomieszczeniu w zakresie od 18 do 32 stopni Celsjusza. Optymalna temperatura do pracy oscyluje w granicach od 21 do 24 stopni Celsjusza. Taka temperatura w upalne dni przynosi ulgę, zwiększa naszą produktywność w pracy oraz zapewnia komfort odpoczynku, bez uciążliwych kropel potu spływających po czole. 
  • osuszanie – klimatyzator wyposażono również w tryb osuszania powietrza, co daje możliwość kontrolowania poziomu jego wilgotności. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu nie daje uczucia „duszności” oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się grzybów i pleśni na ścianach, oraz rozwijania się szkodliwych drobnoustrojów i bakterii. 
  • cyrkulacja powietrza – kiedy temperatura powietrza w pomieszczeniu osiągnie odpowiedni poziom, urządzenie będzie działać na zasadzie wiatraka, tzn. będzie generować jedynie przyjemny „ruch” powietrza bez zmiany jego temperatury, znacząco zwiększając komfort przebywania w pomieszczeniu.

Głośność pracy urządzenia BLAUPUNKT Moby Blue S 09E

Urządzenie jest również jednym z najciszej pracujących na rynku w swojej kategorii. Klimatyzator podczas normalnej pracy emituje jedynie ok. 54 dB, co jest porównywalne z szumem panującym w biurach. Dźwięk ten w żaden sposób nie zakłóca normalnej pracy, nie rozprasza, ani nie przeszkadza w odpoczynku. 

Brak konieczności okresowego nabijania czynnika

Klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue S 09E postawił na ekologię. Za szybkie, a co najważniejsze efektywne ochładzanie pomieszczenia odpowiada nowoczesny system wymienników ciepła wzbogacony o czynnik roboczy R290 – który cechuje ekologiczny charakter i bezpieczeństwo użytkowania. Szczelny obieg zamknięty sprawia, że czynnik roboczy nie ulatnia się, tym samym nie ma konieczności „nabijania” klimatyzacji przed sezonem.

Oczywiście nie trzeba wspominać o takich funkcjach jak 4 tryby szybkości pracy wentylatora czy 24 godzinny timer, ponieważ w urządzeniu tej klasy opcje te są standardem.

Sterowanie za pomocą Wi-Fi

Jako jedyny z rodziny klimatyzatorów Moby Blue nie został wyposażony w funkcję sterowania za pośrednictwem sieci Wi Fi.

Do dyspozycji użytkownika pozostaje sterowanie za pomocą dołączonego do zestawu wielofunkcyjnego pilota zdalnego sterowania oraz sterowanie za pomocą panelu sterowania na obudowie urządzenia.

Sposoby montażu rury wyrzutowej w klimatyzatorze BLAUPUNKT Moby Blue S 09E

W tym momencie powstaje pytanie, w jaki sposób wprowadzić rurę wylotową z pomieszczenia, jednocześnie nie otwierając okien i nie narażając się na ponowne podniesienie temperatury w pomieszczeniu? Metody są trzy.

Warto przejrzeć oferty sprzedawców oferujących niżej opisane rozwiązania, gdyż mogą one znacząco podnieść komfort użytkowania urządzenia.

Otwór w ścianie

Można wykuć w ścianie otwór na rurę wylotową klimatyzatora i zamontować ją w danym miejscu. Jednak niesie to za sobą oczywiste wady w postaci dość inwazyjnej operacji oraz braku mobilności.

Rama okienna

Drugie rozwiązanie jest dużo mniej skomplikowane i szybsze. Wystarczy wyposażyć się w specjalną wpinaną ramę okienną z przygotowanym otworem na rurę wylotową. Po ustawieniu klimatyzatora wewnątrz pomieszczenia wystarczy umocować rurę w otworze zamocowanej ramy i uruchomić urządzenie. Rama nie przepuszcza temperatury z zewnątrz oraz nie wymaga demontażu po każdorazowym użyciu. Po odłączeniu rury klimatyzatora można spokojnie zamknąć okno bez obawy o uszkodzenie ramy. 

Uszczelka okienna

Wiele sprzedawców oferuje dedykowaną uszczelkę okienną/rękaw, który jest montowany do okna za pomocą dołączonych do zestawu rzepów. Jest to jedno z tańszych rozwiązań, ale nie koniecznie wygodne.

Podsumowanie – Czy warto kupić Blaupunkt Moby Blue S 09E?

Klimatyzator BLAUPUNKT Moby Blue S 09E z całą pewnością zadowoli użytkowników, którzy w urządzeniu cenią przede wszystkim funkcjonalność i są w stanie zrezygnować z niektórych – ich zdaniem – zbędnych udogodnień. Ze swojego głównego przeznaczenia wywiązuje się idealnie- doskonale obniża temperaturę w pomieszczeniu, czyniąc to w sposób szybki i precyzyjny. W kwestii osuszania powietrza użytkownik również nie będzie miał zastrzeżeń – zważywszy, że tryb ten nie stanowi trzonu działania urządzenia, wydajność na poziomie blisko 30l na dobę jest wynikiem co najmniej zadowalającym. Brak połączenia z Wi-Fi również nie powinien być przeszkodą dla osób, które preferują sterowanie za pomocą pilota zdalnego sterowania.

Reasumując, klimatyzator jest solidnie wykonanym produktem, który z czystym sumieniem można polecić wszystkim spragnionym kojącego chłodu w tropikalne upały, które niewątpliwie nadejdą.. Dlatego też warto już teraz rozejrzeć się za klimatyzatorem, ponieważ w okresie najwyższych temperatur nabycie tego o zadowalających parametrach może być zdecydowanie utrudnione.

ZALETY


  • znany producent
  • nieduże zużycie energii

WADY


  • brak funkcji grzania
  • brak sterowania za pomocą sieci Wi-Fi

Dane techniczne

ProducentBlaupunkt
Zasilanie230 V
ModelMoby Blue S09E
Maks. powierzchnia chłodzeniado 28 m2
Tryb chłodzeniaTak
Tryb ogrzewaniaNie
Tryb cyrkulacjiTak
Wydajność osuszaniado 28,8l na dobę
Zakres reg. temp. (chłodzenie)od 18°C do 32°C
Przepływ powietrza290m3/h
Możliwość podłączenia panelu ControboxNie
Sterowanie Wi-FiNie
Maks. zużycie energii – chłodzenie1 kW
Wydajność chłodnicza2,6 kW
SEER/SCOP2,6
Klasa energetycznaA
Koszt 1h pracyokoło 0,54 zł
Poziom głoścności pracy54 dB
Rodzaj czynnikaR290
Pilot w zestawieTak
Wymiary (wys. / szer. / gł.)70 / 42 / 32 cm
Waga30 kg
Długość rury1,5 m
Średnica rury13 cm
Gwarancja 24 miesiące

Aktualna cena urządzenia


SPRAWDŹ W CENEO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *