Najczęściej zadawane pytania

Czy klimatyzator przenośny można wystawiać na zewnątrz budynku/mieszkania?

Tak, jednak dotyczy to tylko i wyłącznie modeli do tego przystosowanych. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na stopień ochrony urządzenia przed działaniem czynników zewnętrznych. Natomiast po zakupie należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta w kwestii użytkowania, gdyż może to skutkować nieuwzględnieniem gwarancji w razie awarii urządzenia.

Czy klimatyzator przenośny jest cichy?

Wszystkie urządzenia tego typu dostępne na rynku podczas pracy emitują dźwięk o podobnej głośności. W zależności od trybu pracy, ich głośność oscyluje w granicach od 40 dB do 65 dB. Są to wartości, które raczej nie powinny przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, jednakże klimatyzator ustawiony w sypialni z całą pewnością nie ułatwi zasypiania.

Czy da się używać klimatyzatora przenośnego w pomieszczeniu bez okna?

Tak, jednak może to nastąpić jedynie w określonych przypadkach. Możliwe to będzie wówczas, gdy rura wyrzutowa wyprowadzona będzie na zewnątrz poprzez otwór w ścianie. Natomiast podłączenie do kratki wentylacyjnej może nastąpić tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z wentylacją mechaniczno-wywiewną. W przypadku zwykłej wentylacji grawitacyjnej rozwiązanie te nie znajdzie zastosowania.

Czy użytkowanie klimatyzacji jest tanie?

Wszystko zależy od indywidualnych norm tego pojęcia- generalnie użytkowanie klimatyzatora nie obciąża zbytnio budżetu przeciętnej Polskiej rodziny, stąd też jest często wybieranym rozwiązaniem. Godzinny koszt pracy urządzenia jest uzależniony od konkretnego modelu – średnio oscyluje on w granicach od 0,46 zł do 1,24 zł. Ciekawostką jest fakt, że ogrzewanie pomieszczenia klimatyzatorem jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej ekonomicznym, aniżeli ogrzewanie za pomocą grzejnika elektrycznego.

Czy wszystkie klimatyzatory przenośne wymagają odprowadzania powietrza przez rurę wylotową?

Tak. Wszystkie tego typu urządzenia wymagają odprowadzenia ciepłego powietrza na zewnątrz pomieszczenia, dlatego też w skład ich wyposażenia wchodzi rura odprowadzającą. W sieci często można natknąć się na urządzenia nazywane “klimatyzatorem bez rury”- tak potocznie nazywane są klimatory lub klimatyzery, czyli urządzenia o zupełnie odmiennej zasadzie działania.

Jaki klimatyzator przenośny wybrać?

Stworzyliśmy dla Ciebie rzetelny ranking klimatyzatorów przenośnych. Podczas oceny przede wszystkim uwzględniliśmy parametry techniczne. Dodatkowo wzięliśmy pod uwagę jakość wykonania, gwarancję oraz awaryjność.

Klimatyzator przenośny czy warto?

Dla niektórych osób urządzenie może być jedyną alternatywą, ponieważ nie mają możliwości zamontowania standardowej klimatyzacji. Warto wziąć pod uwagę zakup przenośnego klimatyzatora do mieszkania w bloku lub kamienicy.