Klimatyzator SPLIT czy przenośny?

W przypadku, kiedy postanowimy zamontować klimatyzację w swoim domu staniemy przed dylematem: jaki typ klimatyzacji wybrać- SPLIT czy przenośny? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele typów i modeli klimatyzatorów o bardzo zróżnicowanych parametrach. W zależności od wielkości pomieszczenia mamy możliwość wyboru urządzenia o odpowiedniej mocy. To właśnie ona w głównej mierze odpowiada efektywne, a co najważniejsze szybkie chłodzenie pomieszczenia. Urządzenia można podzielić na dwie podstawowe grupy:

– klimatyzatory dwuczęściowe typu SPLIT,

– klimatyzatory monoblokowe (przenośne).

Klimatyzator SPLIT i przenośny – budowa


Pierwszą częścią jest parownik, który montuje się we wnętrzu pomieszczenia. Jest odpowiedzialny za wytwarzanie ochłodzonego powietrza i obniżanie temperatury. Z kolei drugą część stanowi skraplacz, przeznaczony do montażu zewnętrznego. Odpowiada on za oddawanie ciepła na zewnątrz pomieszczenia. Obie części połączone są ze sobą za pomocą cienkich, miedzianych rurek.

Natomiast w przypadku klimatyzatorów przenośnych (monoblokowych) wszelkie elementy znajdują się w obudowie urządzenia.

Każde z tych urządzeń posiada zarówno mocne strony, jak i swoje ograniczenia.


Klimatyzator SPLIT

Niewątpliwie klimatyzacja typu SPLIT będzie cichszym rozwiązaniem. Dźwięk generowany przez tego typu klimatyzatory wynosi od 20 do 35 dB, przez co jest on niemal niesłyszalny dla osób znajdujących się w pomieszczeniu. Urządzenia te działają z wysoką efektywnością i w przeciągu krótkiego czasu są w stanie obniżyć temperaturę powietrza w pomieszczeniu do pożądanych wartości. Zakres możliwej do ustawienia temperatury jest zdecydowanie większy, aniżeli w przypadku klimatyzatora przenośnego (zarówno w trybie chłodzenia, jak i w trybie ogrzewania).

Dodatkową zaletą jest mała ilość zajmowanego miejsca. Z reguły umieszcza się je na ścianie pod sufitem, dzięki czemu urządzenie nie zajmuje miejsca “po podłodze”.

Natomiast do wad takiego rozwiązania niewątpliwie należy zaliczyć inwazyjny montaż. Oprócz konieczności zamontowania części wewnętrznej w pomieszczeniu, niezbędne jest wyprowadzenie części zewnętrznej na zewnątrz pomieszczenia oraz odpowiedni montaż. W przypadku, gdy chcemy zamontować ją w bloku, konieczne jest uzyskanie zgody wspólnoty, spółdzielni lub właściciela budynku. W przeciwnym razie narażamy się na konsekwencje prawne wraz z nakazem demontażu urządzenia.

Ponadto, jeżeli budynek został świeżo wyremontowany lub ocieplony, zarządcy budynku niezbyt przychylnie patrzą na wszelkie działania, które mogłyby narazić nową elewację na zniszczenie lub uszkodzenie. Urządzenia tego typu muszą być montowane przez profesjonalne firmy, posiadające niezbędne certyfikaty i uprawnienia, by mieć gwarancję, że klimatyzator można bezpiecznie użytkować.

ZaletyWady
+ cicha praca– inwazyjny montaż,
+ wysoka efektywność,– trudności montażu w blokach mieszkalnych,
+ niewielka ilość zajmowanego miejsca.– konieczność instalacji przez wyspecjalizowaną firmę,
– wysoki koszt.

Klimatyzator przenośny

Niewątpliwą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest ich mobilny charakter. W zależności od bieżących potrzeb, można je dowolnie przestawiać, zapewniając sobie komfortową temperaturę w każdym pomieszczeniu. Ponadto, urządzenie bez przeszkód można umieścić w blokach oraz innych budynkach, w których zamontowanie klimatyzacji stacjonarnej jest zdecydowanie utrudnione.

Samo urządzenie nie wymaga skomplikowanego montażu ani posiadania jakichkolwiek zezwoleń. Po wyprowadzeniu rury wyrzutowej na zewnątrz pomieszczenia i podłączeniu klimatyzatora do prądu, urządzenie jest natychmiast gotowe do użytkowania.

Coraz częściej spotykanymi opcjami, w którą producenci klimatyzatorów zaopatrują swoje urządzenia są funkcje osuszania oraz cyrkulacji powietrza. Obniżenie wilgotności powietrza w trakcie wysokich temperatur znacznie przyczynia się do zmniejszenia odczuwania “duszności” w pomieszczeniu, co stanowi bardzo użyteczną opcję. Ponadto koszt zakupu urządzenia jest niższy, aniżeli ma to miejsce w przypadku klimatyzacji typu SPLIT.

Jednocześnie klimatyzator przenośny to rozwiązanie głośniejsze, aniżeli klimatyzacja typu SPLIT. Dzieje się tak, ze względu na monoblokowy charakter urządzenia, przez co wszelkie elementy generujące dźwięki znajdują się we wnętrzu klimatyzatora.

Kolejną wadą jest konieczność wyprowadzenia rury wyrzutowej na zewnątrz pomieszczenia. O możliwych sposobach montażu rury wyrzutowej przeczytasz w niniejszym artykule.

Ostatnia wadą jest niższa sprawność chłodnicza, aniżeli w przypadku klimatyzatorów stacjonarnych. Przyczyną niższej sprawności jest fakt, że klimatyzator przez rurę usuwa część powietrza z pomieszczenia na zewnątrz. Jednocześnie taka sama ilość powietrza musi zostać zassana do pomieszczenia z zewnątrz. Problem polega na tym, że zewnętrzne powietrze jest ciepłe, przez co ogrzewa pomieszczenie, tym samym obniżając sprawność chłodzenia.

ZaletyWady
+ mobilny charakter,– głośniejsza praca,
+ bezinwazyjny montaż,– konieczność montażu rury wyrzutowej,
+ dodatkowe opcje: osuszanie, cyrkulacja– niższa sprawność.
+ korzystniejsza cena.

Który klimatyzator wybrać- SPLIT czy przenośny?

Klimatyzacja typu SPLIT świetnie sprawdzi się w domach wolnostojących i budynkach, w których istnieje możliwość swobodnego montażu. Wysoką cenę montażu zrekompensuje niemal bezgłośna praca urządzenia oraz wyższa efektywność pracy.

Jednak rozwiązanie to nie zawsze będzie możliwe do zastosowania w blokach mieszkalnych, przez co grupa odbiorców takiego rozwiązania jest zdecydowanie zawężona. Stacjonarny charakter oraz inwazyjny sposób montażu również stanowią poważne mankamenty tego rozwiązania. Ponadto wszelkie formalności z nim związane oraz wysoka cena nierzadko mogą skutecznie zniechęcić do zakupu klimatyzatora tego typu.

Z kolei klimatyzator przenośny będzie doskonałym rozwiązaniem nie tylko w domach, lecz także w budynkach, w których montaż klimatyzacji stacjonarnej jest niemożliwy.

Mobilny charakter urządzenia oraz możliwość natychmiastowego zastosowania w upalne dni czyni z tego typu urządzeń przenośnych wygodne rozwiązanie. Użytkowanie klimatyzatora przenośnego nie wymaga żadnych zezwoleń, co w połączeniu z niższą ceną zakupu sprawia, że jest zdecydowanie bardziej przystępną opcją.

Decydując się na zakup klimatyzatora przenośnego należy liczyć się z głośniejszą pracą urządzenia oraz koniecznością wyprowadzania rury wyrzutowej na zewnątrz pomieszczenia. Jednak należy zaznaczyć, że na rynku istnieje coraz więcej rozwiązań ułatwiających użytkowanie klimatyzatorów przenośnych, czy to poprzez dostosowanie urządzeń do pracy na zewnątrz lub też metody wygodnego odprowadzania rury wyrzutowej.


Jeśli wybór padł na klimatyzator przenośny, zobacz najlepsze klimatyzatory na rok 2020 rok opisane w naszym rankingu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *