Klimatyzator przenośny- jak wybrać?

Nieznośnie wysokie temperatury skłaniają nas do poszukiwania sposobów pozwalających nam na znaczące obniżenie temperatury w domu. Częstym wyborem staje się klimatyzator przenośny ze względu na swoją dostępność i uniwersalność zastosowania. Traktowany jest również jako alternatywa dla klimatyzatora stacjonarnego typu SPLIT.

Jednak na co zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia? Które parametry decydują o tym, że klimatyzator będzie spełniał nasze oczekiwania? Poniżej prezentujemy kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym wybór klimatyzatora stanie się dużo prostszy!


W pierwszej kolejności zobacz:

Typ klimatyzatora – często można natknąć się na urządzenie zwane klimatorem/klimatyzerem, lecz działa ono na całkiem innej zasadzie, aniżeli klimatyzator. Jego cechą charakterystyczną jest brak rury wyrzutowej oraz niższa cena. Więcej na temat klimatyzerów dowiesz się z niniejszego artykułu.

Marka klimatyzatora – decydując się na zakup urządzenia, powinieneś postawić na sprawdzonych producentów. Wyspecjalizowane w tej branży firmy z całą pewnością są nam w stanie zaoferować produkt zgodny z naszymi oczekiwaniami. Należy o tym pamiętać przy wyborze, ponieważ od naszej opinii uzależniona jest ich dalsza obecność na rynku. Dlatego też przed zakupem warto przejrzeć opinie użytkowników na temat danego modelu. Wówczas możemy się zorientować, jakie są odczucia osób użytkujących już urządzenie. Dodatkowo mamy pogląd na to, czego właściwie możemy się spodziewać. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na długość okresu opieki gwarancyjnej oferowanej przez producenta.


Klimatyzator przenośny- istotne parametry techniczne:

Moc grzewcza – odpowiada ona za wydajność urządzenia i możliwość regulacji określonej temperatury w pomieszczeniu. Średnia wydajność chłodnicza urządzeń dostępnych na rynku wynosi od 2 do 4 kW. Jednak zdarzają się jednostki oferujące większą moc, co korzystnie wpływa na ich wydajność. Ogólnie przyjmuje się, że potrzeba jest około 25-30W na 1m3 schłodzonego powietrza. Według tej proporcji należy dobierać model o określonej mocy do wielkości chłodzonego pomieszczenia. Należy zaznaczyć, że pobór mocy urządzenia wynosi średnio oddo ½ mocy chłodniczej.

Przepływ powietrza – informuje nas o prędkości wymiany powietrza przez klimatyzator przenośny. Im wyższa jest niniejsza wartość, tym szybciej następuje schłodzenie pomieszczenia. Przepływ powietrza wyrażany jest w m3/h. Jednostki dostępne na rynku zapewniają przepływ powietrza na poziomie od 280m3/h do nawet 450m3/h.

Klasa energetyczna – jest określeniem energooszczędności urządzenia. Na etykiecie znamionowej urządzenia możemy zauważyć klasyfikację energetyczną. Oznacza się ją literami od A do G, gdzie litera A świadczy o najwyższej klasie energooszczędności, natomiast G to klasa najgorsza. Klimatyzatory klasy A posiadają dodatkowe oznaczenia “+”, np. A+, A++, A+++.

W specyfikacji technicznej znajdują się również oznaczenia EER oraz COP. Współczynnik EER określa sprawność w trybie chłodzenia, natomiast COP odnosi się do trybu grzania. Im współczynniki większe, tym wyższa energia chłodnicza/cieplna przy wydatkowanej energii elektrycznej. Przykładowo. gdy EER jest równe 2,5 oznacza to, że przy wykorzystaniu 1kWh energii elektrycznej otrzymamy w zamian 2,5 kWh energii chłodniczej.


Nie zapomnij sprawdzić:

Rodzaj czynnika chłodzącego – do najczęściej używanych czynników chłodniczych zaliczyć należy R410a oraz R290. Nowe urządzenia wyposażane są w czynnik R290, gdyż jest on najbardziej przyjazny dla środowiska naturalnego, nie przyczyniając się do tworzenia efektu cieplarnianego. Natomiast czynnik R410a jest syntetyczny, cechuje się dużą wydajnością, lecz przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego. Jego zastosowanie jest stopniowo wygaszane i ostatecznie ma zostać wycofany z rynku do roku 2025. 

Poziom hałasu – każdy klimatyzator przenośny z racji swojej budowy będzie generował słyszalny dźwięk. W przypadku większości klimatyzatorów kształtuje się on na poziomie od 30 do 60 dB, w zależności od uruchomionego trybu pracy klimatyzatora. Dlatego też podczas wyboru klimatyzatora przenośnego należy liczyć się z jego słyszalnym działaniem. Udogodnieniem może okazać się wybór wspomnianego już urządzenia przystosowanego do umiejscowienia na zewnątrz.


Na co jeszcze należy zwrócić uwagę:

Opcja montażu na zewnątrz – często bywa tak, że decyzja o zakupie klimatyzatora przenośnego podyktowana jest niemożnością instalacji w pomieszczeniu klimatyzatora stacjonarnego SPLIT. Z tego względu doskonałą alternatywą może okazać się nabycie klimatyzatora dostosowanego do umieszczenia na zewnątrz pomieszczenia. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić miejsce oraz zminimalizować hałas, a co najważniejsze – jest zdecydowanie tańsze, aniżeli tradycyjny SPLIT.  

Dodatkowe tryby pracy – coraz częściej klimatyzatory posiadają szereg dodatkowych trybów pracy, które pozwalają użytkować urządzenie nie tylko w lecie. Prócz trybu chłodzenia, na wyposażeniu urządzeń możemy znaleźć dodatkowe tryby ogrzewania, osuszania, a także wentylacji powietrza. Co prawda są to opcje dodatkowe. Jednak z powodzeniem wykorzystywane są jako dogrzanie pomieszczenia w chłodniejszy wieczór lub zmniejszenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym schnie rozwieszone pranie.

Dodatki – w nowych modelach producenci coraz częściej decydują się na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, choćby w postaci łączności z siecią Wi-Fi. Za pomocą dedykowanej aplikacji użytkownik ma możliwość sterowania pracą urządzenia za pośrednictwem swojego smartfona, co z pewnością znajdzie swoich wiernych zwolenników. 

W przypadku urządzeń dostosowanych do wystawienia na zewnątrz bez opcji Wi-Fi, warto rozejrzeć się za takimi, które są kompatybilne z dedykowanym panelem sterowania. Panel pozwala sterować urządzeniem z wnętrza pomieszczenia za pomocą pilota dołączonego do zestawu, co stanowi bardzo praktyczne udogodnienie. .


Podsumowując, na rynku dostępna jest cała paleta klimatyzatorów oferująca zróżnicowane parametry pracy oraz tryby działania. Teraz, będąc uzbrojeni w niezbędną wiedzę na temat klimatyzatorów przenośnych, dokonanie właściwego wyboru pozostanie jedynie formalnością.


Sprawdź nasz ranking i wybierz model odpowiedni dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *