Klimatyzator, a klimatyzer

W dobie wysokich temperatur ukojenie może przynieść wyposażenie pomieszczenia w urządzenie, które potrafi zmniejszyć temperaturę powietrza do przyjemnych wartości. Nasza uwaga kierowana jest wówczas w stronę poszukiwania odpowiedniego dla nas rozwiązania, które pozwoli uporać się z nieznośnie wysokimi temperaturami. Pierwszym skojarzeniem w tym przypadku wydaje się być klimatyzator, jednak na rynku istnieją również inne urządzenia o podobnym przeznaczeniu.

Głównymi urządzeniami, które mogą nam pomóc są:

– klimatyzatory,

– klimatyzery/klimatory,

– wiatraki.

Najtańszą i najczęściej spotykaną opcją jest zakup wiatraka. Jego działanie polega na wprawianiu w ruch znajdującego się w pomieszczeniu powietrza bez zmiany jego temperatury. Jest to doraźne rozwiązanie, nie przynoszące oczekiwanych rezultatów w dłuższej perspektywie, dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest rozważenie zakupu jednego z dwóch pozostałych urządzeń.


Zasada działania klimatyzatora i klimatyzera

Klimatyzer (klimator)– na pierwszy rzut oka nazwa wydaje się być podobna, jednak zasada działania pozostaje zdecydowanie inna. 

Działanie klimatyzera polega na przepuszczaniu ogrzanego powietrza poprzez specjalną przegrodę, (np. tkaninę) zanurzoną w wodzie, w której dodatkowo mogą znajdować się kostki lodu. Dzięki temu powietrze opuszczające urządzenie ma niższą temperaturę, a dodatkowo jest oczyszczone i nawilżone. Ich zasada działania sprawia, że urządzenie nie wymaga posiadania rury odprowadzającej.

Z kolei klimatyzator to urządzenie wyposażone w sprężarkę, parownik, skraplacz i osuszacz, a cały proces chłodzenia odbywa się za pomocą czynnika chłodniczego, który krążąc w obiegu zamkniętym generuje chłód.

Cechą charakterystyczną klimatyzatorów jest rura wyrzutowa, odprowadzająca ogrzane powietrze na zewnątrz pomieszczenia.


Zalety i wady klimatyzerów

Urządzenia tego typu z reguły kosztują dużo mniej, aniżeli klimatyzator przenośny, dlatego jest bardziej przystępnym rozwiązaniem dla większości ludzi. Cechuje je również niższe zużycie energii elektrycznej oraz mobilny charakter, pozwalający umieścić urządzenie w dowolnym pomieszczeniu. Dzięki przepuszczeniu powietrza przez zwilżoną przegrodę zostaje ono dodatkowo oczyszczone z zanieczyszczeń i nawilżone, przez co jest przyjazne dla alergików.

Jednak pod względem wydajności nie są w stanie konkurować z klimatyzatorami. Ich działanie pozwala schłodzić powietrze w pomieszczeniu o jedynie 2-4 stopnie. Ponadto ich obsługa wymaga uzupełniania wyparowującej wody, natomiast sama temperatura wody ulega podniesieniu znacząco zmniejszając wydajność chłodniczą.

Kolejnym minusem korzystania z klimatyzerów jest zbyt duże zawilgocenie powietrza, przez co w niewietrzonych pomieszczeniach może skutkować wniknięciem wilgoci w ściany. Dodatkowo wysoka wilgotność powietrza w połączeniu z temperaturą może skutkować uciążliwym poczuciem “duszności” w pomieszczeniu, tuż po wyłączeniu urządzenia.

Ostatnią wadą tych urządzeń jest ograniczony metraż pomieszczeń, w których ich praca będzie odczuwalna. Najwydajniejsze urządzenia tego typu na rynku pozwalają schłodzić powietrze w pomieszczeniach o powierzchni nie przekraczającej 30-40 metrów kwadratowych. 


Zalety Wady
+ niska cena– niska wydajność
+ elektrooszczędność– uciążliwa obsługa
+ usuwanie zanieczyszczeń powietrza– duże zawilgocenie powietrza
– przeznaczony do mniejszych
pomieszczeń

Zalety i wady klimatyzatorów przenośnych

Zasadniczą cechą klimatyzatorów przenośnych jest efektywne chłodzenie. Zakres możliwej do uzyskania temperatury jest dużo szerszy, aniżeli w przypadku klimatyzerów. Ponadto, obniżona temperatura w pomieszczeniu utrzymuje się jeszcze przez długi czas po zaprzestaniu pracy klimatyzatora. Kolejną cechą jest ich wielofunkcyjność. Duża część klimatyzatorów dostępnych obecnie na rynku posiada dodatkowe opcje, np. ogrzewanie, osuszanie czy cyrkulacja powietrza, tym samym znajdując zastosowanie przez cały rok. Dzięki zastosowanym filtrom klimatyzator również pozbawia powietrze szkodliwych zanieczyszczeń, tym samym poprawiając jego jakość.

Niektóre klimatyzatory dostępne na rynku zostały przystosowane do pracy na zewnątrz pomieszczenia, przez co jednocześnie są prawie niesłyszalne dla osób przebywających wewnątrz pomieszczenia. Przykładem mogą być klimatyzatory Warmtec z serii Morso, które znajdują się w naszym rankingu.

Natomiast do ich wad należy zaliczyć zwiększony poziom hałasu w pomieszczeniu, w którym pracuje urządzenie. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są m.in. sprężarka oraz inne elementy emitujące słyszalne dźwięki. Kolejną niedogodnością jest konieczność zamocowania rury wyrzutowej odprowadzającej ciepłe powietrze na zewnątrz pomieszczenia. Więcej o sposobach jej montażu przeczytasz w oddzielnym artykule. Uwagę należy zwrócić również na wyższą cenę urządzenia, aniżeli ma to miejsce w przypadku zakupu klimatora. 

ZaletyWady
+ efektywne chłodzenie,– zwiększony poziom hałasu,
+ wielofunkcyjność,– rura wyrzutowa,
+ mobilność,– wyższa cena,
+ usuwanie zanieczyszczeń powietrza
+ możliwość montażu zewnętrznego (wybrane modele)

Na poniższym filmie dokonano porównania klimatyzatora oraz klimatyzera, wskazując najważniejsze różnice obydwu urządzeń:


Podsumowanie

Oba urządzenia całkowicie różnią się od siebie pod względem zasady działania, mimo podobnych nazw. Jednak cel ich działania jest taki sam – mają za zadanie obniżyć temperaturę powietrza.

W walce z wysokimi temperaturami lepszym wyborem wydaje się być klimatyzator przenośny, ze względu na swoją zdecydowanie większą efektywność oraz wielofunkcyjność zastosowania. Wyposażenie pomieszczenia w klimatyzer pozwoli na chwilowe obniżenie temperatury powietrza, lecz w dłuższej perspektywie rozwiązanie te może okazać się nieskuteczne i siłą rzeczy skłoni nas do poszukiwania klimatyzatora. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *