Kiedy klimatyzacja szkodzi?

Oficjalne statystyki mówią, że za ponad 40% zanieczyszczeń w pomieszczeniach odpowiedzialne są zanieczyszczone systemy klimatyzacyjne. Zanieczyszczenia mikrobiologiczne rozsiewane w ten sposób przyczyniają się do powstania różnych chorób, które zazwyczaj są mylone z okresowym przeziębieniem lub grypą. Zatem na pytanie kiedy klimatyzacja szkodzi, można odpowiedzieć prosto- kiedy jest brudna!

Pracując lub przebywając przez dłuższy czas w pomieszczeniach, w których urządzenia klimatyzacyjne nie są poddawane okresowemu czyszczeniu, możemy odczuć szereg uciążliwych dolegliwości, takich jak:

nieżyt nosa,

ból zatok,

zaczerwienienie spojówek,

duszności.


Syndrom „chorego budynku”

Syndrom chorego budynku SBS to jednostka chorobowa sklasyfikowana już pod koniec lat 80-tych XX wieku. Początkowo zaobserwowano, że osoby przebywające lub pracujące w nowoczesnych, klimatyzowanych budynkach uskarżały się na różne dolegliwości. Przyczyny takiego stanu rzeczy przez długi czas nie były znane- jedynym wspólnym mianownikiem u wszystkich chorych był fakt pracy lub mieszkania w podobnych warunkach. SBB charakteryzuje się szeregiem różnych objawów. Ich główną przyczyną jest przebywanie w określonym budynku (w tym aktywne korzystanie z klimatyzacji).


Choroby wywoływane przez zanieczyszczoną klimatyzację

Nawracające zapalenia dolnych i górnych dróg oddechowych – przyczyną może być zarówno nieodpowiednie ustawienie klimatyzatora pod względem temperatury, zła wilgotność powietrza, jak i rozwijające się mikroorganizmami żyjące w zanieczyszczonej klimatyzacji (grzyby, pleśń),

Alergie – głównymi alergenami są grzyby i pleśnie, roztocza, pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt – wszystko to może czaić się w zanieczyszczonej klimatyzacji, tym samym wraz z rozprowadzanym powietrzem bez problemu może przedostać się do ludzkiego organizmu. Rozwojowi alergenów sprzyja niewystarczająca wilgotność powietrza,

Wirusy – zakażenie różnego rodzaju wirusami (w tym gronkowcem złocistym odpowiedzialnym m.in. za zapalenie płuc) często następuje droga kropelkową. Rozprzestrzenianiu się wirusów może sprzyjać zanieczyszczony system wentylacyjny.

Zakażenia grzybami i pleśnią – są odpowiedzialne za ponad 30% chorób wywołanych przez zanieczyszczona klimatyzację. Najczęściej są odpowiedzialne za występujące reakcje alergiczne, zakażenia skóry oraz zatrucia mykotoksynami (produktami przemiany grzybów i pleśni).

Gorączka nawilżaczowa – ma podłoże alergiczne. Do jej objawów zalicza się nagły wzrost temperatury ciała, bóle mięśniowe, dreszcze i kaszel. Występuje niemal natychmiastowo po narażeniu na oddziaływanie alergenu. Powodują je bakterie i pleśnie.

Astma oskrzelowa – choroba również ma podłoże alergiczne. Objawy nasilają się lub zaczynają występować po kontakcie z alergenami. Zalicza się do nich napady duszności, kaszel i świszczący oddech. Alergenami są sierść, roztocza, zarodniki grzybów czy pyłki roślin. 

Tularemia – występuje pod postacią ostrej, bakteryjnej choroby zakaźnej. Objawia się m.in. zapaleniem spojówek, gorączką, wymiotami i wyczerpaniem. Bakterie mogą podczepić się do drobinek kurzu, a za pośrednictwem klimatyzacji mają ułatwioną drogę do zainfekowania organizmu człowieka.

Grypa – objawy są bardzo podobne do przeziębienia, lecz bardziej gwałtowne – ból głowy i mięśni, ogólne osłabienie, katar, wysoka gorączka. Wirusy grypy mogą znajdować się w zanieczyszczonej klimatyzacji, a po przedostaniu się do osłabionego organizmu, mogą go zainfekować. 


Wiemy, ze zanieczyszczona klimatyzacja szkodzi… zatem w jaki sposób temu zapobiec?

Podstawowa zasadą w przypadku klimatyzacji typu SPLIT jest regularna wymiana filtrów. W klimatyzacji w budynkach zaleca się wymianę nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. 

W przypadku klimatyzatorów przenośnych niezwykle ważne regularne czyszczenie klimatyzacji. Podstawowym elementem jest regularna kontrola stanu filtra, odpowiedzialnego za wychwytywanie zanieczyszczeń oraz eliminację nieprzyjemnych zapachów. Powinno się to odbywać średnio co dwa tygodnie. 

Sposób dbania o filtr jest uzależniony od jego rodzaju. Filtry zatrzymujące nawet najdrobniejsze cząsteczki (filtry HEPA) po zanieczyszczeniu kwalifikują się wyłącznie do wymiany. Z kolei inne przeznaczone są do czyszczenia, np. za pomocą odkurzacza, szczotki z płynem czyszczącym oraz preparatu bakteriobójczego. Zaleca się przynajmniej raz w tygodniu przecierać zwilżoną ściereczką z mikrofibry zewnętrzny panel klimatyzatora w celu pozbycia się największych zanieczyszczeń.

Aby cieszyć się bezawaryjną, a co najważniejsze- bezpieczną i nie wpływającą negatywnie na zdrowie – pracą klimatyzatora, zaleca się okresowe wykonywanie przeglądu konserwacyjno – serwisowego wykonywanego przez profesjonalistę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *