Jak dobrać klimatyzator przenośny do wielkości pomieszczenia?

Nim dokonamy zakupu klimatyzatora przenośnego, niezwykle istotną rzeczą jest określenie, jak dużą powierzchnię będzie chłodził na co dzień. Kiedy ustalimy wielkość pomieszczenia, na jej podstawie powinien nastąpić wybór odpowiedniego urządzenia, aby spełnił nasze oczekiwania, zapewniając efektywną pracę. 


Moc potrzebna do schłodzenia pomieszczenia

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na wydajność (moc) chłodniczą urządzenia. Zasada jest prosta – im większa moc, tym większe pomieszczenie jest w stanie skutecznie schłodzić klimatyzator.

Jednak istnieje szereg czynników, które mogą wpłynąć efektywność jego działania. Ważny jest np. poziom izolacji cieplnej budynku, stopień nasłonecznienia pomieszczenia lub ilość i rodzaj urządzeń działających w jego wnętrzu.


Ogólnie przyjmuje się, że potrzeba ok. 0,1 kW mocy chłodniczej urządzenia na schłodzenie 1m2 powierzchni.


Dlatego też, aby schłodzić pomieszczenie o powierzchni 25m2, według powyższego wzoru potrzebujemy klimatyzatora o mocy ok. 2,5 kW. Obliczenia te sprawdzają się wobec standardowych pomieszczeń, czyli takich o średnim stopniu nasłonecznienia i wysokości ok. 2,7 m. 

W przypadku innego typu pomieszczeń, moc urządzenia powinna być dobierana przy uwzględnieniu dodatkowych kryteriów, np.:

– w słonecznym, dobrze oświetlonym pokoju o powierzchni 25m2 z dużym oknem należy przyjąć, że moc klimatyzatora musi być o ok. 30% wyższa, aniżeli w standardowym przypadku. Wobec powyższego moc urządzenia powinna wynosić minimum 3,2 kW, aby jego działanie zapewniało oczekiwany efekt.

– w przypadku poddasza, które jest zazwyczaj najcieplejszym miejscem w domu należy przyjąć, że moc potrzebna do efektywnego chłodzenia musi być o ok. 50% wyższa od standardowej. Zatem schłodzenie pomieszczenia o powierzchni 25m2  będzie wymagało klimatyzatora o mocy nie mniejszej niż 3,5 kW.


W dużej części przypadków izolacja termiczna budynku wpływa na efektywność działania klimatyzatora, dlatego też powyższe obliczenia należy traktować orientacyjnie. W przypadku budynków o niedostatecznej izolacji termicznej, dobór klimatyzatora zapewniającego satysfakcjonujący efekt termiczny może wymagać bardziej zaawansowanych obliczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *