Czynnik chłodniczy R290 – przyszłość nowoczesnej klimatyzacji?

Wymogi i przepisy prawne nakładają ograniczenia na temat tego, jakie płyny robocze mogą być wykorzystywane w technice chłodniczej. Ich cechami charakterystycznymi powinny być przede wszystkim niski potencjałem przyczyniania się do powstawania efektu cieplarnianego. W te restrykcyjne wymogi doskonale wpisuje się ekologiczny czynnik chłodniczy R290. Propan ten z powodzeniem wykorzystywany jest jako chłodziwo w klimatyzatorach przenośnych.

Zgodnie ze wskaźnikiem GWP (z ang. global warming potential), chłodziwo to ma niski potencjał przyczyniania się do efektu cieplarnianego, dlatego też określa się je jako ekologiczne i szczególnie przyjazne dla środowiska.


Co to jest czynnik chłodniczy?

Czynnik chłodniczy, potocznie zwany też ziębnikiem to czynnik termodynamiczny pod postacią związku chemicznego. Bierze on udział w procesie wymiany ciepła pomiędzy otoczeniem, a elementami układu klimatyzacji. W klimatyzatorze przenośnym krąży on w szczelnym obiegu zamkniętym, ulegając przemianom termodynamicznym- sprężaniu i rozprężaniu. Efektem tych reakcji jest pobór lub oddawanie ciepła. 

W późniejszych etapach dzięki pomocy innych elementów klimatyzatora, np. skraplacza, urządzenie emituje do otoczenia powietrze o zdecydowanie niższej temperaturze.


Cechy charakterystyczne R290

Propan jest zaliczany do grupy chłodziw naturalnych, czyli takich, które samoczynnie występują w przyrodzie. Najpopularniejszymi z nich są właśnie R290 oraz R600a. Ze względu na swoje doskonałe właściwości termodynamiczne jego popularność staje się coraz większa. Z powodzeniem znajduje swoje zastosowanie w różnego typu instalacjach.

Znajduje szerokie zastosowanie w chłodnictwie, m.in. w przemysłowych instalacjach chłodniczych, ale także w mniejszych systemach, takich jak chłodzenie sklepów lub domowe instalacje chłodnicze, w tym właśnie klimatyzatory


Zalety R290

w pełni ekologiczny – występujący naturalnie w przyrodzie, bez ingerencji człowieka,

bez ograniczeń w stosowaniu w odniesieniu do negatywnego wpływu na ocieplenie klimatu lub ochronę warstwy ozonowej,

niska cena czynnika,

– urządzenia z czynnikiem R290 nie wymagają obowiązkowych płatnych badań szczelności,

– przyczynia się do cichszej pracy sprężarek,

– znajduje powszechne zastosowanie (w tym w lodówkach, pompach ciepła i klimatyzacji samochodowej),

– w zastosowaniu przemysłowym: urządzenia z czynnikiem R290 nie podlegają obowiązkowi wpisu do Centralnego Rejestru Operatorów


Łatwopalność propanu, a bezpieczeństwo użytkowania klimatyzacji

Czynnik chłodniczy R290 zalicza się do grupy bezpieczeństwa A3, tzn. cechuje go wysoka palność i niższa toksyczność. Jednak prawdopodobieństwo wybuchu w przypadku rozszczelnienia obiegu klimatyzatora i emisji propanu do otoczenia jest praktycznie zerowe. Aby doszło do wybuchu musi zaistnieć jednocześnie szereg czynników, np. źródło zapłonu oraz niebezpieczne stężenie propanu w powietrzu.

Natomiast ilość czynnika chłodzącego R290 w systemach chłodniczych klimatyzatorów jest na tyle niewielka, że nie istnieje praktycznie ryzyko eksplozji, nawet w razie rozszczelnienia się układu i wycieku czynnika do otoczenia.


Eko-czynnik R290 – przyszłość nowoczesnej klimatyzacji

Podsumowując, klimatyzatory wyposażone w czynnik chłodniczy R290 przy prawidłowym użytkowaniu, są całkowicie bezpieczne w działaniu. Ponadto nie wywierają szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Ogromny potencjał zastosowania oraz ekologiczny charakter sprawiają, że czynnik z powodzeniem przez najbliższe lata będzie stosowany jako główne chłodziwo w układach różnego rodzaju urządzeń.

Wpisując się w regulacje dotyczące niskiego przyczyniania się do powstawania efektu cieplarnianego przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności pracy stanowi rozwiązanie na miarę nowoczesnych klimatyzatorów.

Jeśli szukasz klimatyzatora dla siebie, sprawdź nasz ranking !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *